Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  alemextra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Durum: alemextra ñåé÷àñ íà ôîğóìå
  Üyelik tarihi : 02.Ekim.2003
  Yaşı: 41
  Mesajlar : 7,709
  Tecrübe Puanı : 10
  Array

   

  Post İyiliklerin Karşılığı - Oku - Yazılı Masal

  https://combeki.com/images/yorumlarinizi.png

  http://www.combeki.com/forum - İyiliklerin Karşılığı - Oku - Yazılı Masal İyiliklerin Karşılığı - Masal - Oku

  Adamın biri dünyayı dolaşmak istiyormuş. Yanına bir kese para alıp düşmüş yollara. Az gitmiş uz gitmiş. Sonunda bir köye varmış. Bu köyde çocuklar boynuna ip bağladıkları bir fareyle oynuyorlarmış. Adam hayvana acımış. Çocuklara biraz para verip fareyi kurtarmış.
  Yoluna devam eden adam bir başka köye varmış. Bu kez çocukların bir eşeği zorla arka ayakları üstünde durdurmaya çalıştıklarını görmüş.
  Onlara biraz para verip zavallı eşeği kurtarmış.

  Adam yoluna devam etmiş. Derken başka bir köye varmış. Köyün delikanlılarının toplanıp ayı oynattıklarını görmüş.
  Kalan parasını da ayı için verip ayıyı ormana salıvermiş.
  Böylece adamın tüm parası bitmiş. Parasız kalan adam yoluna devam etmiş. Bir yandan da parasız pulsuz dünyayı nasıl dolaşacağını düşünüyormuş.
  Birden karşısına o ülkenin kralının yaşadığı saray çıkmış. Kraldan yardım istemek gelmiş aklına. “Koskoca kralın hazinesinden biraz para istesem ne çıkar?” diye düşünmüş.
  Saraya girip kralın huzuruna çıkmış. Dileğini iletmiş. Ama kral çok cimriymiş. Adamın hazinesine göz diktiğini sanmış. Çok öfkelenmiş. Hemen askerlerine emir vermiş. Zavallı adamı yakalatıp zindana attırmış. Ertesi gün adam mahkemeye çıkarılmış. Duruşma sonunda adamın bir sandığa kapatılıp yol kenarına bırakılmasına karar verilmiş. Ertesi gün sabah erkenden adamcağızı sandığa kapatmışlar. Üstüne kocaman bir kilit vurmuşlar. Sonra dere kenarındaki ıssız bir yola bırakmışlar. Askerler gittikten sonra adam olanca gücüyle bağırmış yardım istemiş. Ama boşuna... Bu ıssız yerde onu kimse duymuyormuş. Zavallı adam artık ölümü bekler olmuş. Birden sandığın üstünden gelen tıkırtılarla irkilmiş. Sanki biri kilidi kemiriyormuş. Az sonra kilit kırılmış kapak ağır ağır açılmış. Adam kendisini kurtaranın bir süre önce çocukların elinden kurtardığı fare olduğunu görmüş. Yanında da ayı ile eşek varmış.
  Adam kendisini kurtaran hayvan dostlarına sevgiyle sarılmış. Dere kıyısına oturmuşlar. Adam başına gelenleri anlatırken kıyıdaki taşlardan birinin diğerlerinden daha parlak olduğunu fark etmişler. Hemen taşı alıp incelemeye başlamışlar.

  Ayı:
  - Şansımız varmış. Bu sihirli bir taş. Artık her dileğimiz gerçekleşir demiş.
  Sonra taşı adama uzatmış ve bir dilek tutmasını istemiş. Adam bir saray dilemiş ve o anda da dileği gerçekleşmiş. Oradan kervanıyla geçen bir tüccar bu ıssız yerde birden ortaya çıkan sarayı görünce çok şaşırmış.
  “Yıllardır bu yoldan gelir geçermiş böyle bir sarayı görmemiştim." demiş. Sonra da sarayın sahibiyle konuşmak amacıyla saraya girmiş. Adamın karşısına çıkıp:
  - Bu sarayı bu kadar kısa sürede nasıl yaptınız? Çok şaşırdım doğrusu! diye sormuş.
  - Ben yaptırmadım. Her şey sihirli taşın sayesinde oldu demiş adam da.
  Düzenbaz tüccar:
  - Taşı bana satarsan tüm mallarımı sana veririm demiş. Adam razı olmuş taşı vermiş.
  Tüccar taşı alıp gitmiş. O anda da tüm sihir bozulmuş. Adam kendini yeniden sandığın içinde bulmuş. Taşı verdiğine pişman olmuş. Ağlayıp sızlamış. Az sonra sandığın üstünden tıkırtılar işitmiş. Farenin yine kendini kurtarmaya geldiğini anlamış. Ancak fare ne kadar uğraştıysa da bu kez kilidi açamamış. Fare eşek ve ayıyı bir telaştır almış. Sevgili dostlarını sandığın içinden kurtarmanın bir yolu olmalıymış. Düşünüp taşınmışlar.
  Ayı:
  - Sihirli taşı geri almalıyız. Başka çaremiz yok! demiş. Birlikte tüccarın sarayına yollanmışlar.
  Saraya yaklaşınca ayı:
  - Fare kardeş sen kapı aralığından içeri bir bak. Sihirli taşın yerini öğren. Sonra onu almanın bir yolunu buluruz demiş.
  Bunun üzerine fare saraya girmiş. Tüccarın yatak odasına kadar çıkmış. Sihirli taş aynalı bir sehpanın üzerinde duruyormuş. Taş duruyormuş durmasına ama iki öfkeli kedi de taşın yanında nöbet tutuyormuş. Fare korkuyla oradan hemen uzaklaşmış. Arkadaşlarının yanına dönünce gördüklerini anlatmış. Kafa kafaya verip bir plan kurmuşlar.
  Eşek:
  - Sen yine aynı şekilde içeriye girersin. Orada bir deliğe saklanırsın demiş.
  Ayı:
  - Tüccar uyuyunca sessizce yatağa çıkıp saçını çekiştirir burnunu kemirirsin diye devam etmiş.
  Fare hemen işe koyulmuş. Planladıkları gibi tüccarın uyumasını beklemiş. Sonrada çıkıp burnunu kemirmiş. Saçlarını çekiştirmiş.
  Korkuyla uyanan tüccar:
  - Fareler burnumu kemiriyor! Bu sersem kediler hiçbir işe yaramıyor! Diye bağırıp çağırmış. Sonra da kedileri saraydan kovmuş. Ertesi akşam tüccarın uykuya daldığı saatlerde üç arkadaş saraya girmişler. Aynalı sehpanın üzerinde duran sihirli taşı sessizce almışlar. Geldikleri gibi kimse duymadan sarayı terk etmişler. Bir an önce sandığa ulaşmak için olanca güçleriyle koşmuşlar koşmuşlar. Karşılarına bir nehir çıkmış.
  Eşek:
  - Eyvah nehri nasıl aşacağız? diye endişelenmiş.
  Ayı sakin sakin:
  - Ben yüzme biliyorum. Sen benim sırtıma çıkarsın. Ağzına da sihirli taşı alırsın. Fare kardeşi de başına oturtursun. Kolayca nehri aşarız demiş. Böylece birlikte yüzmeye başlamışlar. Onların bu hali kuşları kurbağaları çok güldürmüş. Neşe içinde yüzmeye devam ederken ayı başlamış böbürlenmeye:

  - Ne kadar da cesuruz değil mi arkadaşlar? Bizden daha yürekli kim var şu ormanda? Bu sözlerine fare de katılmış. Ama eşek ağzını açamadığından onlara katılamıyormuş.
  Ayı:
  Neden cevap vermiyorsun? Bu yaptığın çok ayıp eşek kardeş! demiş. Bu sözlere daha fazla dayanamayan eşek konuşmak için ağzını açınca dilek taşını suya düşürmüş:
  - Şu yaptığına bak! Sana cevap vereceğim diye taşı suya düşürdüm diye ayıya kızmış.
  Ayı sakin sakin:
  - Telaş etmeyelim. Bir çaresini bulur taşı sudan çıkarırız. Önce kıyıya çıkalım demiş. Kıyıya varınca kafa kafaya verip düşünmüşler.
  Ayı:
  - Bütün kurbağaları çağıralım. Onlardan yardım isteyelim demiş. Sonra eşek tüm kurbağalara seslenmiş:
  - Bize yardım edin arkadaşlar! Sihirli taşı bulamazsak hayvan sever dostumuz ölene dek sandıktan çıkamayacak demiş.
  -Bu sözleri duyan kurbağalar suya dalıp buldukları tüm taşları kıyıya çıkarmışlar. Kıyıya yığılan taşların arasından bir tanesi pırıl pırıl parlıyormuş.
  Fare:
  - Yaşasın! Aradığımız taş işte burada! diye bir çığlık atmış.
  Olanlar ayıyı çok duygulandırmış. Söz alıp dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemini belirten bir konuşma yapmış. Kurbağaların davranışlarını övmeyi de unutmamış. Daha sonra üç arkadaş sandığı açıp hayvan dostu arkadaşlarını kurtarmışlar. Taşı da ona vermişler. Adam taştan tekrar sarayında olmayı dilemiş. Dileği anında gerçekleşmiş. O bölgenin de kralı olmuş. Yardımsever üç arkadaşıyla birlikte ömür boyu mutluluk içinde yaşamış.
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Bağlantılar

Sosyal Bağlantılar

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

 

 

 • Çocuk Şarkıları | Kikirdak Çocuk | ardiyo DJ | Non Stop Konya | Dizi Haber |
 •