Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkün Şanı

alemextra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Durum: alemextra âíå ôîğóìà
    Yaşı: 41
    Tecrübe Puanı : 10
    Array

Post Türkün Şanı

images/yorumlarinizi.png

Türkün Şanı

Mustafa Kemal 5. Orduda Arap irkindan olan askerlere özel muamele yapildigini ve Anadolu çocuklarindan üstün tutulduklarini gördükçe üzülüyordu.
    -Osmanliligin telkin ettigi bu asagilik duygusundan ne zaman kurtulacagiz? diyordu. Ayni izdirabi ben de duyuyordum.
    Yafada Mustafa Kemalin bölügünde alaydan yetismis Makedonya Türklerinden yasli bir yüzbasi vardi. Yüzbasi Anadolulu kita çavuslarina kötü davraniyor yeni Arap erlere karsi ise gereginden fazla tolerans gösteriyordu. Onlarin azarlanmasina hirpalanmasina gönlü razi olmuyordu.
    Mustafa Kemal basindan geçen bir olayi söyle anlatti:
    -Bir gün Makedonyali yüzbasi kita çavuslarindan birini bölük komutani odasina çagirdi. Müfitle ben de orada idik. Çavus saglam yapili ve yakisikli bir Türk delikanlisi idi. Yüzbasi gencin onurunu kiracak sekilde azarlamaya basladi. Delikanlidan çok mensup oldugu irka hücum ediyordu:
    -Sen diyordu nasil olur da yüce Arap irkina mensup peygamber efendimizin mübarek soyundan gelen bu çocuklara sert davranir agir sözler söylersin? Kendini iyi bil sen onlarin ayagina su bile dökemezsin...
    Gibi gittikçe manasizlasan sözlerle hakaret ediyordu. Sesi yükseldikçe yükseliyordu. Çavusun yüzündeki ifadeye baktim. Önce bir babaya duyulan sayginin samimiyeti okunan çizgiler sertlesmeye içten gelen bir isyanin atesleri gözlerinden okunmaya basladi fakat gerçek itaatin sembolü olan Türk askeri gibi iç duygularini gemlemeye çalisti. Göz pinarlarindan tanelenen yaslar yanaklarindan döküldü.
    Dayanamadim.
    -Yüzbasi efendi susunuz!
    Diye bagirdim birden sasirdi sözlerinin bizden onay görmesini bekledigi anlasiliyordu.
    -Yoksa fena bir sey mi söyledim? dedi ben de
    -Evet çok fena hakaret ettiniz buna hakkiniz yok bu erlerin bagli bulundugu Arap kavmi bir çok bakimdan yüce olabilir fakat senin de benim de Müfitin de ve çavusun da mensup oldugumuz irkin da büyük ve asil bir millet oldugu asla inkar edilemez bir gerçektir.
    Yüzbasi basini önüne egdi utanmisti. 

Yillar sonra bir gün Ankarada beni de sahit göstererek anlattigi bu gerçek olay karsisinda görüsü su idi:
    -Bu ve buna benzer olaylar Türk aydinlarinin kendi kendisini bilmemesinden ve baska milletlerde su veya bu sebeple üstünlük oldugunu sanarak kendini onlardan asagi görmesinden dogmaktadir. Bu yanlis görüse son vermek için Türklügümüzü bütün asaleti ve tarihi ile tanimak ve tanitmak sarttir.
    Mustafa Kemalin Türk Tarih Kurumunu kurmasinin en büyük nedeni bu asil düsüncede aranmalidir. Atatürk Türk Milletinin asaletine büyüklügüne bütün Türklerin inanmasini ve bunu iftiharla savunmasini hayati boyunca amaç edinmistir milletine:
    -Ne mutlu Türküm diyene

Facebook Sayfamızı Begen | Dil Seçimi / Language selection

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Bağlantılar

Sosyal Bağlantılar